krok1
krok1

Świat w podczerwieni

Przygotowując obecną wystawę, postanowiłem skupić się na fotografii w podczerwieni, o której wielu jeszcze nie słyszało lub wie zbyt mało, by zauważyć korzyści towarzyszące zjawiskom występującym w tej technice fotografii.

Roślinność, fotografowana w podczerwieni, na zdjęciach wychodzi bardzo jasno, czasami uzyskujemy czystą biel, co sprawia wrażenie zimy na zdjęciach zrobionych w środku lata.

Jest to tzw. efekt Wooda. Chlorofil obecny w liściach i igłach roślin intensywnie odbija obecne w świetle słonecznym promieniowanie podczerwone. Promienie o długości fali przekraczającej 680 nm (ciemna czerwień i podczerwień) po przeniknięciu przez chlorofil są odbijane od warstwy gąbczastej (głębszej) i docierają przez filtr czerwony do naszego aparatu. Do fotografowania w podczerwieni potrzebny jest więc filtr blokujący widzialne światło, które dociera do matrycy CCD w aparacie. Zdjęcia z filtrem podczerwieni wymagają długiej ekspozycji, często przekraczającej pół sekundy. Aby uzyskać odpowiednią ostrość obrazu, konieczne jest użycie statywu. Na fotografiach wykonanych tą techniką można uchwycić ruch obłoków, traw, gałęzi itp.

Niektóre z przedstawianych prac są rezultatem połączenia zdjęcia wykonanego w podczerwieni ze zdjęciami wykonanymi bez filtra IR lub też dodania kilku filtrów dostępnych dla programów graficznych do edycji zdjęć.

Prezentowane fotografie są wynikiem pracy jednego sezonu, powstały podczas wędrówek z aparatem po miejscach takich jak : okolice zapory w Rzeszowie, parki w Łańcucie i Krasiczynie, stawy w Bratkowicach, okolice Roztocza - cerkwie w Miękiszu Starym i Woli Wielkiej. Starałem się oddać w swoich pracach różnorodność i bogactwo krajobrazów naszego regionu.

Mam nadzieję, że atmosfera niezwykłości, wynikająca z zastosowania określonej techniki fotografii, będzie towarzyszyć Państwu podczas oglądania tej wystawy.

Bogusław Florjan


Bogusław Florjan -ur. 1964 r., mgr inż. technologii materiałów, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Aktualnie pracuje w Zakładach Porcelany Elektrotechnicznej Zapel S.A. w Boguchwale. Fotografią zajmuje się z zamiłowania od ponad 20 lat. Publikował swoje zdjęcia w roczniku "Wierchy". Jest współautorem publikacji PAN w Krakowie pt. "Sozologiczne problemy krakowskiej aglomeracji miejsko-przemysłowej" oraz współautorem tomiku wierszy "Prosto z gór" Klubu Artystyczno-Literackiego Teatru Stygmator w Krakowie (1993). Kilkakrotnie jego zdjęcia były prezentowane na wystawie pokonkursowej "Foto-Odlot" w Rzeszowie.

e-mail: , tel. 784408902

Beskid Su0105decki
u0141au0144cut
Latem
Budka
Lubou0144 Wielki
Miu0119kisz Stary
Krasiczyn
u0141au0144cut park
Miu0119kisz Stary 2
Wola Wielka
Trawy
Nad Sanem
Miu0119kisz Stary 3
Na Roztoczu
Zapora
Realizacja: ideo
Powered by: CMS Edito

fax: +48 17 87 11 174
e-mail:

tel: +48 17 87 20 100
      +48 17 87 14 341
 

ZPE ZAPEL S.A.
36-040 Boguchwała
ul. Techniczna 1